Επιδαπέδια παιχνίδια

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ !

Με ενθουσιασμό υποδέχτηκαν οι μαθητές τα τρία επιδαπέδια παιχνίδια που πρόσφατα απέκτησε το σχολείο μας. Αποτυπωμένα σε μουσαμά, είναι προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Τα παιδιά μπορούν να διασκεδάζουν παίζοντας, ενώ παράλληλα διαπαιδαγωγούνται  και γυμναζονται!

epidapedia.png

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ;

Ο ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΣ

Είναι ένα παιχνίδι φυσικής ικανότητας. Στο πάτωμα έχουν ζωγραφιστεί χρωματιστοί κύκλοι. Ο κάθε παίκτης ανάλογα με τις εντολές που παίρνει, πρέπει να κινείται και να ταιριάζει χέρι ή πόδι σε έναν κύκλο του σωστού χρώματος. Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο παίκτες που μπορούν να έχουν το χέρι ή το πόδι τους στον ίδιο κύκλο. Πολλές φορές οι παίκτες θα πρέπει να βάλουν τον εαυτό τους σε απίθανη ή επισφαλή θέση με αποτέλεσμα να πέσουν. Ο παίκτης αποβάλλεται όταν πέσει ή όταν ο αγκώνας ή το γόνατο αγγίξει το πάτωμα.

ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ

Ένα διασκεδαστικό παιχνίδι εκμάθησης της ορθογραφίας. Ο παίκτης ρίχνει ένα πετραδάκι χωρίς να βλέπει μέσα στο πλαίσιο. Είναι υποχρεωμένος κάνοντας μικρά αλματάκια να σχηματίσει μία λέξη σύνθετη ή απλή ανάλογα με τις οδηγίες που θα πάρει από έναν άλλο παίκτη. Η λέξη πρέπει ν' αρχίζει απ΄το γράμμα στο οποίο έπεσε το πετραδάκι. Μπορεί στη συνέχεια να του ζητηθεί, αν περάσει την πρώτη δυσκολία, να σκεφτεί και να σχηματίσει συνώνυμη ή αντώνυμη της αρχικής λέξης. Οι κανόνες του παιχνιδιού ορίζονται με την έναρξή του και τροποποιούνται ανάλογα με το στόχο που θέτει ο εκπ/κός με την ομάδα του ή τους μαθητές της αντίστοιχης τάξης.

ΤΟ ΦΙΔΑΚΙ

Το γνωστό μας επιτραπέζιο παιχνίδι με το οποίο ψυχαγωγούνται μικροί και μεγάλοι μετατράπηκε σε επιδαπέδιο. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας το απολαμβάνουν τόσο κατά τις ώρες του διαλείμματος όσο και στο μάθημα της Γυμναστικής.