Υιοθετώ ένα μουσειακό αντικείμενο

Την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 τα δυο τμήματα της Ε' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση "Υιοθετώ ένα μουσειακό αντικείμενο" σε συνεργασία με το 5ο Γυμνάσιο Λευκωσίας της Κύπρου. Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής μας συνάντησης οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους μαθητές της Λευκωσίας και να ενημερωθούν για σημαντικά γεγονότα της ιστορίας της Κύπρου. Επιπρόσθετα, ήρθαν σε επαφή με ένα πολύ σημαντικό αντικείμενο που σφραγίζει με συμβολικό τρόπο την ελληνοκυπριακή φιλία. Στη συνέχεια παρουσίασαν κι εκείνοι με τη σειρά τους πληροφορίες για την Αθήνα, την Ακαδημία Πλάτωνος και το σχολείο μας. Η συνάντηση κύλησε πολύ όμορφα, με εποικοδομητική συζήτηση γύρω από όσα παρουσιάστηκαν κι έκλεισε με ένα κουίζ με ερωτήσεις στις οποίες οι μαθητές μας απάντησαν με μεγάλη επιτυχία. Στο τέλος προβλήθηκε ένα video – αφιέρωμα στην Κύπρο που είχε δημιουργηθεί παλιότερα από τον μουσικό μας σε συνεργασία με μαθητές του σχολείου. Κλείσαμε τη συνάντηση δίνοντας υπόσχεση πως θα συναντηθούμε ξανά διαδικτυακά στο μέλλον και πως αυτή η δράση ήταν η μόνο αρχή μια νέας συνεργασίας μεταξύ των σχολείων μας!