ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 162ο ΔΣΑ

Για άλλη μια φορά ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων εκφράζει την αγανάκτηση του και καταγγέλει την αδιαφορία των αρμόδιων αρχών και του Δήμου για την απαράδεκτη κατάσταση της οδού Αίμωνος και των παρακείμενων αυτής επικίνδυνων δρόμων,όπου χρειάζεται να διασχίζουν καθημερινά οι μαθητές για να μεταβούν στο σχολείο τους!

Σε μια υποβαθμισμένη περιοχή της Αθήνας, μόλις 3χλμ από τον κέντρο της πρωτεύουσας και από το πολλών εκατομμυρίων έργο βιτρίνας του “μεγάλου περιπάτου”, δεν υπάρχουν το 2023 ασφαλής δρόμοι για να φτάσουν τα παιδιά στα σχολεία τους! Από τύχη μέχρι σήμερα δεν έχει χτυπηθεί κάποιος μαθητής ή άλλος πεζός!

Από το 2019 είχαμε αναδείξει πάλι το ζήτημα της επικινδυνότητας του δρόμου για την σωματική ακεραιότητα των μαθητών με σχετική ανακοίνωση ,με παρέμβαση στη συνεδρίαση του 4ου διαμέρισματος -με παρόντα τον Αντιδήμαρχο Αστικών Υποδομών και Σχεδίου Πόλεως και δεν έχει γίνει απολύτως καμία ενέργεια από τον Δήμο. Προφανώς η ασφάλεια των παιδιών μας σας αφήνει αδιάφορους! Σας λέμε λοιπόν ότι η παρούσα εικόνα του “Κολωνού” δεν τιμά την Αθήνα του 2023! Προφανώς και αυτά τα έργα αποτελούν κόστος για τον Δήμο!Τα χρήματα από το Ταμείο Ανάκαμψηςκαλύπτουν μόνο τις ανάγκες των ΠΑΕ και την ανάπλαση των γηπέδων τους.

Σας υπενθυμίζουμε όμως ότι οι πεζοί βρίσκονται εκτεθημένοι καθώς δεν υπάρχει πεζοδρόμηση, σε έναν δρόμο διπλής κατεύθυνσης,πλάτους ούτε 4 μέτρων,που μετά βίας περνάνε δύο αυτοκίνητα ταυτόχρονα. Επιπλέον πρόκειται για έναν δρόμο σε μία βιομηχανική περιοχή όπου διέρχονται οχήματα βαρέου τύπου, φορτηγά, ακόμα και νταλίκες, με αρκετή κίνηση κατά την διάρκεια ωρών της σχολικής έναρξης και λήξης .Από τον συγκεκριμένο δρόμο διέρχονται μαθητές άλλων ακόμα τριών σχολείων! “Η περιοχή είναι αφιλόξενη για τους πεζούς της”.

Είναι επιτακτική η ανάγκη να παρθούν άμεσα τα κατάλληλα μέτρα για την ασφάλεια των μαθητών, γονέων και κατοίκων πρίν να είναι πολύ αργά!

Η ασφάλεια των παιδιών μας προέχει!!!

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ

‘Αμεσες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις και τεχνικές παρεμβάσεις.

Ασφαλή πεζοδρόμηση σε όλο το μήκος της Αίμωνος σε σύνδεση με την Πλάτωνος, απαλλοτριώνοντας ακόμα και ιδιοκτησίες.

‘Αμεσα μέτρα για την επιβράδυνση της ταχύτητας των οχημάτων.

‘Απαραίτητη σηματοδότηση και οποιαδήποτε ενέργεια για την αποφυγή και πρόβλεψη ατυχήματος.

Γενικότερη ανάπλαση της περιοχής με αντιπλημμυρικά έργα ανάπτυξης δίκτύων ομβρύων και αποχέτευσης, γιατί με τις βροχές πλημμυρίζουν οι γύρω δρόμοι και αυτό κάνει την πρόσβαση στα σχολεία αδύνατη!

Το ΔΣ                                                                                                   06/10/2023

Δείτε βίντεο