Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

ΤΟΥ 162ου Δ. Σ. ΑΘΗΝΩΝ

Η σχολική μας βιβλιοθήκη, με την τωρινή της μορφή, λειτουργεί από  το σχολικό  έτος 2022-2023 .

Είναι δανειστική βιβλιοθήκη, απευθύνεται στα παιδιά όλων των τάξεων του σχολείου μας και  περιέχει  βιβλία κάθε επιστημονικού και διδακτικού ενδιαφέροντος. Η Βιβλιοθήκη μας λειτουργεί και ως αίθουσα διδασκαλίας, αφού υπάρχει διαδραστικός πίνακας. Παραμένει ανοικτή σε όλα τα διαλείμματα για να διαβάζουν οι μαθητές όλων των τάξεων.  Σκοπός της λειτουργίας της βιβλιοθήκης είναι η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Ο όρος φιλαναγνωσία προσδιορίζει ένα ευρύ πεδίο δημιουργικών δράσεων μέσω των οποίων οι μαθητές έρχονται σε επαφή με λογοτεχνικά κείμενα  που βοηθούν στην κατανόηση και αποδοχή των συναισθημάτων τους , στην πρόσκτηση νέων αντιλήψεων και στην απόκτηση ταυτότητας. Ανακαλύπτουν την αισθητική – καλλιτεχνική διάσταση της λογοτεχνίας και τη χαρά της δημιουργικής γραφής.

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Ο Βαγγέλης Ηλιόπουλος έγραψε το παγκόσμιο μήνυμα και η Φωτεινή Στεφα-νίδη το εικονογράφησε. Η αφίσα της ΙΒΒΥ (IBBY International Board on Books for Young People) ταξίδεψε ήδη σε όλα τα εθνικά τμήματα.

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα ,το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής δημιουργεί το μήνυμα και την αφίσα που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με στόχο να τονιστεί η αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρυνθεί η διεθνής συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το σχολείο μας τίμησε την ημέρα αυτή με δράσεις στη Βιβλιοθήκη μας στις οποίες συμμετείχαν μαθητές της Γ΄, Δ΄ και Ε΄ Τάξης.