Τα δικαιώματα του παιδιού

20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014

25 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!

Το αίτημα για την προάσπιση των δικαιωμάτων του παιδιού έχει εκφραστεί με ποικίλους τρόπους. Το 1989, η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ψήφισε τη «Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού». Όλα τα παιδιά της γης έχουν ίσα δικαιώματα και δεν υπόκεινται σε οποιαδήποτε διάκριση ανάλογα με το χρώμα, τη φυλή, τη γλώσσα, τη θρησκεία, τις πολιτικές ή τις πολιτισμικές τους πεποιθήσεις, τη σωματική ή πνευματική κατάσταση των παιδιών και των γονέων τους, την εθνική ή κοινωνική τους καταγωγή αλλά και την οικονομική τους κατάσταση. Η Σύμβαση αυτή ορίζει με σαφήνεια τις υποχρεώσεις των κρατών-μελών για την προστασία και την προαγωγή των δικαιωμάτων του παιδιού. Το 1992 θεσπίστηκε ως νόμος και στην Ελλάδα (νόμος 2101/92).

Σε πολλά σχολεία της χώρας, την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για τα δικαιώματα των παιδιών.

Στο 162ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, τα παιδιά διάβασαν, ζωγράφισαν, τραγούδησαν και μίλησαν για τα Δικαιώματά τους!(Α΄, Β΄, Γ΄).

Συμμετείχαν ενεργά και στη συζήτηση που έγινε μετά την προβολή video και ταινίας κόμικς (UNICEF), στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Συνειδητοποίησαν πως «Όταν μιλάμε για τα Δικαιώματά μας, υπερασπιζόμαστε την παιδική μας ηλικία»!(Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄).

Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά του σχολείου μας, στα οποία ήταν αφιερωμένη η σημερινή εκδήλωση!

Επιμέλεια Εκδήλωσης: Θεοδωρακοπούλου Παναγιώτα, Υπεύθυνη Σχολικής Βίας.