Κάθε εικόνα…χίλιες λέξεις!

Στο πλαίσιο της προσπάθειας για αναδιαμόρφωση του σχολικού μας χώρου, έξω από τις αίθουσες διδασκαλίας και εντός του κτιρίου, δημιουργήθηκαν «θεματικοί χώροι» οι οποίοι εκτός της αισθητικής τους αξίας, αποτελούν και σημεία παιδαγωγικής σημασίας και αξιοποίησης.

Απεικονίσεις προσώπων που -όπως συχνά λέμε- έχει χαραχτεί το όνομά τους στον βράχο της αιωνιότητας, προερχόμενων από διαφορετικές ιστορικές εποχές, έχοντας ωστόσο σμιλέψει με τα πνευματικά επιτεύγματά τους σημαντικό μέρος του ελληνικού πολιτισμού, προβάλλονται στη σχολική καθημερινότητα των μαθητών μας ως θετικά και υγιή πρότυπα. Διαφορετικά πεδία όπως ιστορία, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ποίηση και τέχνη, συνθέτουν τη γενική εικόνα, μέσα από τα προβαλλόμενα, ενισχύοντας αξίες, ιδανικά αλλά και την πολιτισμική συνείδηση.

Ο πολιτισμός μαθαίνεται και μεταδίδεται, έτσι, χωρίς καμία παιδαγωγική ιδεολογία και με σεβασμό στην πολιτισμική ετερότητα, τίθεται, όπως αρμόζει, το Ελληνικό ως πολιτισμικό πεδίο αναφοράς.

Ολοκληρώνοντας, και εκ του αποτελέσματος, θα ήταν αδύνατο να γίνει περιγραφή της κάθε δημιουργίας ξεχωριστά, αφού, κάθε εικόνα…χίλιες λέξεις.

Συνεχίζουμε…

Σχολικό έτος 2022-23