Πρόγραμμα αγωγής υγείας 2015-2016

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Με χαρά ανακοινώνουμε την ολοκλήρωση του προγράμματος: «Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας» από τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης Αθηνών : Γουρουντή Αναστασία, Παυλοπούλου Χρυσούλα και για τη σχολική χρονιά 2015-2016!

Τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης πραγματοποίησαν σε συνεργασία με τους δασκάλους και τους μαθητές μας δραστηριότητες, δίνοντας βαρύτητα στις σχέσεις των συνομιλήκων. Μέσα από την ελεύθερη έκφραση και τη διαχείριση των συναισθημάτων τους, οι μαθητές μας προσπαθούν να επιλύσουν «φανταστικές καταστάσεις» και να διαχειριστούν κρίσεις. Δίνεται πρωτίστως έμφαση στη συνεργασία, στο σεβασμό στη διαφορετικότητα και στην αξία της φιλίας.

Η παρέμβαση έχει να κάνει με την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, των ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και την τροποποίηση της ατομικής συμπεριφοράς προς το θετικότερο.

Με πρωτοβουλία της Συναδέλφου:               Κατόπη Δροσούλα

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ:               Θεοδωρακοπούλου Παναγιώτα