Εκδήλωση κατά της σχολικής βιας

bully_site.png

Τη Δευτέρα 9 Μαρτίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδήλωση για τη Σχολική Βία, συμμετέχοντας στις Δράσεις κατά του Σχολικού εκφοβισμού που γίνονται σε πανελλήνιο επίπεδο, στις 6 Μαρτίου, κάθε χρόνο.

Η εκδήλωσή μας είχε διάρκεια τρεις διδακτικές ώρες. Έγινε σχετική και σύντομη εισήγηση για το θέμα. Ως αφόρμηση, παρουσιάστηκε ένα video σε μορφή κινουμένων σχεδίων. Κατόπιν, οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης και της Δ΄ Τάξης, παρουσίασαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, μουσικά και θεατρικά δρώμενα με θέμα τη μαθητική αλληλεγγύη, τη διαφορετικότητα και το σεβασμό στο συμμαθητή. Παράλληλα, διάβαστηκαν κείμενα μέσα από σχετικά βιβλία. Ακόμη, προβλήθηκε ένα βίντεο με ζωγραφιές μαθητών απ? όλες τις τάξεις με θέμα τη σχολική βια. Με βιωματικό τρόπο, σκηνές Bullying και τρόποι αντιμετώπισης των θυτών-θυμάτων, δραματοποιήθηκαν στη σκηνή και σχολιάστηκαν από το μαθητικό μας ακροατήριο. Στο τέλος, όλα τα παιδιά μας, τραγούδησαν το τραγούδι του σχολείου μας, που μιλά για τη δύναμη της φιλίας και της συνεργασίας όλων των μαθητών σε μια σχολική ομάδα.

Το σύνθημα που κυριάρχησε ήταν: «ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ!»

ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ, (ΣΤ1), ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ